Yolumuz Devrim Aşkımız Devrim | DevrimForum |
Forumumuzda Daha İyi Vakit Geçirip Devrim ... İle İlgili Konular Hakkında Bilgi Alıp "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılıp Burada Okuduğumuz Ve Aldığımız Bigileri Gerçek Hayatta da Yapabilmemiz İçin Sitemize Kayıt Olup "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılmak İsterseniz "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Konusuna Gelip Başvuru Yapabilirsiniz İyi Forumlar Wink

Sendika Ağaları Sınıf Mücadelesini Baltalamaya Devam Ediyorlar

Aşağa gitmek

Sendika Ağaları Sınıf Mücadelesini Baltalamaya Devam Ediyorlar

Mesaj  Mustafa Alacı Bir Cuma Nis. 17, 2009 7:49 pm

SENDİKA AĞALARI SINIF MÜCADELESİNİ BALTALAMAYA DEVAM EDİYORLAR


Oldukça hareketli geçecek ve sınıf mücadelesinin keskinleşeceği bir yıla girdik.Tüm dünya ekonomisi,emperyalist kapitalizm kökünden sarsılıyor,sarsılacak.Kriz aslı etkisini bu yıl gösterecektir.Dünya kapitalizminde daralma,durgunluk,üretimin azalması,kısılması,krizle birlikte işsizlik,açlık,yoksulluk,sefaletle yeni bir sürece girilecektir.Bu süreç her bakımdan kırılma noktaları yaratacaktır.
Yine ülkemizde de durum oldukça olumsuzdur. Krizin etkileri yoğunlaştıkça, açığa çıktıkça derinleşen ve keskinleşen kırılmalar olacaktır. Bu bakımdan krizin esas sonuçlarının her şeye rağmen bu yıl içinde ortaya çıkacağı kesindir.
Bir yıl içinde 500.000 civarında işçi işinden çıkarılmış ve kapıya konulmuştur. Bu rakamın , yıl içinde daha da yukarılara çıkması bekleniyor. Krizi fırsat bilen kapitalistler , daralma, küçülme bahanesi ile işçi tenkisatlarını daha da yoğunlaştıracaklardır. Beri yandan ücretler olduğu yerde saymakta, asgari ücrete 27 TL gibi komik bir artış yapılmaktadır. Toplu sözleşmelerde de sendika ağaları ve sarı sendikacıların ihaneti ve patronların tehdidi ile işçi sınıfı komik yüzdelik artışlara razı edilmiştir.
Hak-İş bilindiği üzere , AKP’nin ya da yeşil- gerici sermayenin borazanlığını yapmaktan öteye gidemiyor. Geçmişte de böyle idi. Ama bu yıl içindeki tavırları ile tamamen sınıf düşmanı ve siyasal İslam savunuculuğu tavırlarını açıkça ortaya koymuşlardır.
Türk-İş yılların sarı sendika ağalık sisteminin katmerlenerek sürdüğü bir ihanet şebekesi tarafından idare edilmektedir. Türk-İş başkanları ve yöneticileri trilyonluk servette , burjuva politikacıları ile yarışmaktadırlar. Bu servetlerini de Kıbrıs gibi kara para aklama cennetlerinde tutmakta ayrı becerileri. Yine sendika aidatları ile at yarışlarına servetler dökmekte; çoluk –çocuklarının lüks yaşantısını garanti altına almaktadırlar.Yine toplu sözleşmede özellikle ****l sektöründeki sözleşmede sınıfa ihanet ederek yüzde 4 gibi komik bir rakama imza atmışlardır. Yine ****l sektöründe, otomotiv ve yan sanayi ağırlıklı olmak üzere binlerce işçini işinden olmasına ses bile çıkarmamaktadırlar. Anlaşılan patronlarla bu konuda tam bir uyum içindedirler. Olasıdır ki, çıkarılacak işçilerin listesini bile birlikte hazırlamışlardır.
DİSK, sözüm ona “sosyal demokrat” bir sendika olmakla övünerek, sürekli CHP , SHP, ÖDP, EP gibi partilerle dirsek temasında olarak sınıfa ihanette sınır tanımamışlardır. Türk- ****l’in imzaladığı sözleşmeye Birleşik-****l de aynen, biraz oyalayarak işçileri imza atmıştır. Sermayenin ve ihanetin renginin olmadığını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Onlar CHP listelerinden aday gösterilecekleri günleri bekleyedursunlar; sınıf her gün krizle boğuşmaya devam etsin.
Yine Kamu emekçileri, işçileri sendikaları olan Türkiye Kamu-Sen, aynen Türk-İş fonksiyonu üstleniyor.Bütçe görüşmelerinde IMF faizlerine, borçların geri ödemelerine, sermayeye ve de Diyanete, Savunmaya ayrılan paylar ülke bütçesinin 2/3 ‘ünü götürürken, emekçilere yüzdelik 4 gibi komik rakamlara boyun eğmişlerdir. Onlardan beklenen de budur zaten.
Memur-Sen ise aynen Hak-İş fonksiyonundadır Kamu işçileri açısından. AKP ve dinci gericiliğin-sermayenin koltuk değnekliğinde beis görmemektedirler. Onlar için hükümete koltuk değneği olmak tek ve önemli görevdir.
KESK ise, yeni sosyal demokrat olan güçlerin denetiminde sınıfa ihanet etme yolunda ve bürokratik-sarı sendika ağalığına hızla sürüklenmektedir. Epeydir emareleri olan süreç, artık açıktan yürümektedir. Koltuk pazarlıkları ile geçirilen kongreler, şimdiler de ÖDP, EP ve DTP ‘nin yan örgütü gibi hareket etmektedir. Emekçilerden hızla uzaklaşan yapı, bütçe görüşmeleri ve dayatılan yüzdelik zamlara karşı eylem örgütlemeyi bir kenara bırakın artık yazılı açıklamalar bile yapmaktan aciz hale gelmiştir. Devrimci-demokrat ve komünist devrimcilerin etkinliği ise oldukça sınırlanmış olup; bu sendika da artık sarı-gerici-bürokrat sendika ağalarının insafına kalmıştır.
Ne yapmalı ?
Bu sarı-gerici-bürokratik sendika ağalığı sistemine topyekün savaş açmadan başarı imkansızdır. Sınıf , kriz ve sonuçları ile daha da ağır şartlara doğru giderken , bu süreçte sendikal mücadele yürütülmemesi, direnişlerin ,grevlerin örülmemesi,sokakların isyan alanlarına çevrilememesinde sorumluluk ; bu sendika ağalarının olduğu kadar sözünü ettiğimiz komünist devrimciler ile gerçek devrimci-demokratlarında sorumluluğundadır.
Tüm muhalif ve devrimci güçlerin birlikte hareket etmesi kaçınılmaz olarak kendini dayatmaktadır. Bunun karşısında olmak karşı-devrimci güruha hizmet ve sınıfa ihanet etmekle eş anlamlı olarak ele alınmalıdır.Zira süreç , kesin olarak güç birliklerini dayatmaktadır.
Yukarıdan oluşturulan Güç birliklerinin ortak ve birlikte hareketinin ilke ve çalışma biçimleri net olarak çizilmelidir. Hiçbir devrimci hareketin koltuk, örgütsel çıkar ve beklentileri ile kaprislerine takılmadan bu üst birlik hemen çalışmaya başlamalıdır.
Bu üst birlik ,ana koordinasyon merkezi ve beyni olarak tabandan işyeri-fabrika komiteleri ve onun üzerinde sektörel bağıntılı konsey örgütlerine doğru ilerlemelidir. İşyerine dayanmayan örgüt-komite ve konseylerin başarısız olacağını peşin kabul etmeden ilerlemek olanaksızdır.
Diğer yandan , sınıfın günübirlik çıkarları, krize karşı tutum, çalışmalar, mücadelenin örülmesi ile sendika ağalığının ve ağalarının ortadan kaldırılması sürecin en kritik öğelerinden birisidir. Muhalif Sınıf Sendikaları Hareketinin örülmesi, çalışmalarının merkezileştirilmesi kesin olarak zorunludur. Sınıfın devrimci politikaya kazanılması ile birlikte yürüyecek bu ekonomik-demokratik-sendikal çalışmaların ustaca birleştirilmesi ; komünist devrimciler ile devrimci-demokratların ne kadar ilkeli-duruşuna sadık-becerikli-yetenekli olduğunu da açığa çıkaracaktır.
Sendika ağaları sınıf mücadelesini baltalıyorlar ve baltalamaya devam edeceklerdir. Sınıfın her alandaki devrimci mücadelesinin önünü açmak , sendika ağalarına-ağalığına ve hain şebekelere karşı mücadele edilmeden başarısızlığa mahkumdur. Sınıfın öz örgütlerinde , sınıfın egemenliğini tesis etmeden sosyalizm, özgürlük ve komünizm , proletarya diktatörlüğü olanaksızdır.
Sendikalar , sınıfın sınıf mücadelesini boğmak uğraşı içindeki kesimlerce kuşatılmıştır. Bu kuşatmayı yarmak için Sınıf Sendikaları Hareketini yaratmak,başarmak elzemdir. Her devrimci, her komünist bunun için daha fazla enerji harcamak durumundadır.

SINIF SENDİKALARI İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE
SINIF SENDİKALARI İÇİN SINIF SENDİKALARI HAREKETİ
avatar
Mustafa Alacı
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 488
Puanları : 5034
+ Rep : 0
Kayıt tarihi : 15/04/09
Nerden : İzmir

http://devrim.turkforumpro.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz