Yolumuz Devrim Aşkımız Devrim | DevrimForum |
Forumumuzda Daha İyi Vakit Geçirip Devrim ... İle İlgili Konular Hakkında Bilgi Alıp "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılıp Burada Okuduğumuz Ve Aldığımız Bigileri Gerçek Hayatta da Yapabilmemiz İçin Sitemize Kayıt Olup "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılmak İsterseniz "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Konusuna Gelip Başvuru Yapabilirsiniz İyi Forumlar Wink

Tulumsuz İşçi de Olur

Aşağa gitmek

Tulumsuz İşçi de Olur

Mesaj  Mustafa Alacı Bir Ptsi Nis. 20, 2009 4:20 pm

1 Mayıs’ın ünlü fotoğrafını herkes bilir. Taksim’de ****** Kültür Merkezi’ne boylu boyunca gerilmiş dev bir pankartta zincirlerini kıran bir işçi vardır. O resmi gören hangi işçi hangi devrimci heyecanlanmamıştır? O dev pankart adeta o yılların güçlü sınıf mücadelelerini anlatır. Ama aynı zamanda zihinlerde hâkim olan işçi figürünü de yansıtıyor. İşçi deyince kafamızda canlanan görüntüyü düşünelim. Az çok benzer o pankarttaki adama. Peki, bu figürü biraz olsun değiştirmenin zamanı gelmedi mi? İşçi deyince aklımızda sadece pos bıyıklarıyla bir adam canlanmasa, dünyanın yarısı olan kadınların işçi sınıfının da büyük bir parçası olduğunu hatırlasak.
İşçi ağabeyimizin bileğindeki zincirleri kopartışının görkemine hiçbir diyeceğimiz olamaz. Peki ya kafamızı, beynimizi saran zincirler… Kafa emekçilerinden bahsediyorum. Tüm gün çalışıp sefalet ücretlerine talim eden, müşteri temsilcisi, bankacı, mühendis gibi etiketlere kanan, tulum değil de takım elbise falan giyince kendini üst sınıftan zanneden, bildik patron yalakalığına “kariyer planlaması” diyen, okuduğu okulların kuş kondurduğunu sananlara sözüm. Tulum giymesek de bıyıklı olmasak da işçi olduğumuzu, sömürüldüğümüzü anlamak için illâ kriz çıkması ve işten atılmamız mı gerekiyor? Madem o kadar okul okuduk, uyanık, açıkgöz geçiniyoruz, biraz da bizi sömüren ama sömürdüğü kadar da hayallerle kandıran bu düzene karşı uyanık olmanın, kafa emeğiyle çalışan işçiler, emekçiler olduğumuzun farkına varmanın zamanı gelmedi mi? Ama bunun için zincirleri kırmak gerek. Aynı o pankarttaki ağabeyimiz gibi. Ama ne bıyıklara ne de pazulara ihtiyacımız var. Bize tek gereken sınıf bilinci!


isci mücadelesi
avatar
Mustafa Alacı
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 488
Puanları : 5034
+ Rep : 0
Kayıt tarihi : 15/04/09
Nerden : İzmir

http://devrim.turkforumpro.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz