Yolumuz Devrim Aşkımız Devrim | DevrimForum |
Forumumuzda Daha İyi Vakit Geçirip Devrim ... İle İlgili Konular Hakkında Bilgi Alıp "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılıp Burada Okuduğumuz Ve Aldığımız Bigileri Gerçek Hayatta da Yapabilmemiz İçin Sitemize Kayıt Olup "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılmak İsterseniz "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Konusuna Gelip Başvuru Yapabilirsiniz İyi Forumlar Wink

96 Ölüm Orucu Şehitleri

Aşağa gitmek

96 Ölüm Orucu Şehitleri

Mesaj  Mustafa Alacı Bir Cuma Nis. 17, 2009 7:59 pm

‘96 ÖLÜM ORUCU YALNIZ

SALDIRILARA BARİKAT OLMAKLA
KALMAYAN, DÜŞMANA KARŞI

AÇIK BİR İDEOLOJİK ZAFER
KAZANAN BİR KİTLESEL

KAHRAMANLIK DESTANIYDI;

Her anı eylem olan 69 gün beyinlerde depremler yarattı. Dünyayı ayağa kaldırdı. Düşmanın «Hiçbir şey için ölmeye değmez» propagandalarını yerle bir ederken dünyada hala davası, inançları, halkların kurtuluşu ve sosyalizm uğruna ölen insanların varlığını gösterdi. Ölüm Orucu ideolojik bir zaferdi ve halka kurtuluş yolunu gösterdi.

Şüphesiz bu eylem birden bire ortaya çıkmış değildi. Eylemin gücünün ardında onyıllardır her türlü bedele rağmen bitmeyen, teslim alınamayan devrimci bir savaş vardı. Çiftehavuzlar’dan, Bağcılar’dan, Gazi’lerden gelen direniş ve savaş çizgisi vardı. Ölüm Orucu Parti-Cephe çizgisiyle özgünlük kazanan bir gelenektir. ‘84 Ölüm Orucu eyleminden, Buca ve Ümraniye direnişlerinden, halk kurtuluş savaşçılarının kuşatıldıkları üslerdeki çatışmalarından, barikat savaşlarından süzülüp gelen bir tarihin sonucuydu.

Özgür tutsaklık, 1984 Ölüm orucuyla, özgürlük eylemleriyle, Buca, Ümraniye direnişleriyle, 1996 ölüm orucuyla, rehin almalarla hapishanelerdeki direniş ve savaş çizgisini sürekli geliştiren bir tutsaklıktır. Bu, her cephede uzun süreli bir savaştır. Elbette ne hapishanelerdeki saldırılar, ne de tutsakların direnişi bitecektir. Ama düşman artık her saldırısında ödeyeceği bedelleri de tekrar tekrar düşünmek zorunda kalacaktır.

Berdan Kerimgiller

DHKP -C
1968 Tarsus doğumlu. Arap milliyetindendir. Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okuduğu dönemde Dev-Genç içerisinde yeraldı. ‘89’da Ankara Yeni Çözüm bürosunda çalışmaya başladı. Atılım döneminde Ankara Dev-Genç komitesinde istihdam edildi. ‘90 Eylül’ünde mahalli alanda çalışmaya başladı. Birçok defa gözaltına alındı. ‘91 Nisan’ında İstanbul SDB’lerinde, ardından Ege Kır Gerilla Birliği’nde yeraldı. ‘92 Eylül’ünde bir operasyon sonucu tutsak düştü. Buca, Aydın ve son olarak Sağmalcılar Hapishanesi’nde kaldı. 22 Temmuz’da Ölüm Orucu eyleminin 65. günü DHKP-C’nin direnişteki ilk şehidi olma onuruyla şehit düştü.
İlginç Özkeskin

DHKP -C
1961 İstanbul doğumlu. 1978’de İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenciyken Dev-Genç içinde yeraldı. Cunta yıllarında mücadeleyi tereddütsüz sürdürdü. ‘84 Ölüm Orucu döneminde hareketine intihar eylemleri dahil her türlü eyleme hazır olduğunu bildirdi.

30 Nisan ‘87’de bir eyleme giderken gözaltına alındı. İşkencede direndi. Tutsaklık yılları direnişlerle geçti. Eskişehir tabutluğu açıldığında oraya gönderilenler arasındaydı.

Darbe ihanetinin açığa çıkmasıyla tavrını devrimci hareketten yana koydu. ‘93 Mayıs’ında tahliye oldu. Devrimci hareketin yeniden toparlanmasında görevler üstlendi.

‘94’de yeniden tutsak düştü. İşkenceden bir kez daha zaferle çıktı. Ümraniye’de dört DHKP-C’linin şehit düştüğü 4 Ocak direnişinde yeraldı.

‘96 Ölüm Orucu eyleminin 65. gününde şehit düştü.

Müjdat Yanat

DHKP -C
1965 İzmir-Urla doğumlu. Türk milliyetindendir. Mücadele geçmişi 12 Eylül öncesine uzanır. ‘88 yılında İzmir’de Yeni Çözüm temsilciliğini üstlendi. Bu dönemde defalarca gözaltına alındı. 1989 1 Ağustos Genelgesi’ni protesto eyleminde tutsak düştü. Buca Hapishanesi’nde birçok direnişte yeraldı, direnişlere öncülük etti. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra yine mücadeleye koştu.

‘91’de yeniden tutsak düştü. Buca’da özgürlük eylemi çalışmalarında yeraldı. Çalışmaların açığa çıkmasıyla Aydın Hapishanesi’ne sürgün edildi. Ölüm Orucu eylemine tereddütsüz katıldı. Direnişin 67. gününde Aydın Hapishanesi’nin ve halkımızın onuru olarak şehit düştü.
Yemliha Kaya

DHKP -C
1968 Maraş doğumlu. Kürt milliyetindendir.

1989’da işportacıların örgütlenmesini, dernekleşmesini ve mücadeleye katılmalarını sağlayanlardan biriydi. Bir dönem İşpor-Der yöneticiliği yaptı.

‘93 Temmuz’unda Halkın Gücü gazetesi sahibi Rıza Güneşer’in darbeci çete tarafından katledilmesinin ardından Yoksul Halkın Gücü gazetesinin sahibi ve yazıişleri müdürü olarak mücadelesini sürdürdü. ‘94’ün Kasım ayında gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Ölüm Orucu direnişinde tereddütsüzce gönüllü olarak yeraldı.

Gecekondu halkının bu yiğit ve fedakar savaşçısı Ölüm Orucu eyleminin 69. gününde zaferin müjdecisi olarak şehit düştü.
Ayçe İdil Erkmen

DHKP -C
1970’de Kırklareli’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okuduğu yıllarda devrimci düşüncelerle tanıştı. Bir İYÖ-DER’li olarak öğrenci gençliğin akademik-demokratik mücadelesinde yeraldı. 1990 yılında Ortaköy Kültür Merkezi’nde çalışmaya başladı. Özgürlük Türküsü müzik grubunun ilk elemanlarındandı. Ayşe Gülen Halk Sahnesi’nde ve Kültür ve Sanatta Tavır Dergisinde çalıştı.

‘94’ün Ekim ayında Almanya’dan döndüğü sırada Mehmet Topaç’ın cezalandırılması nedeniyle başlatılan operasyonda Ankara’da gözaltına alındı. Onbeş gün işkenceden sonra tutuklanarak önce Ankara’ya, ardından Çanakkale Hapishanesi’ne konuldu.

Tahliyesine az bir süre kala devrimci bir sanatçı, bir kadın, bir Cepheli olarak Ölüm Orucu direnişinin birinci ekibinde yeraldı. Direnişin 68. gününde dünyada ve ülkemizde Ölüm Orucu eyleminin ilk kadın şehidi olma onuruyla şehit oldu
Aygün Ugur

T K P (M L)
1970 Dersim doğumlu. Tunceli Lisesinde öğrenci iken TKP (ML) örgütüyle tanıştı. Defalarca gözaltına alındı. 1990’da TKP (ML) saflarında profesyonel mücadeleye katıldı. 30 Mart ‘93’te tutsak düştü. Ağır işkencelerden geçirildikten sonra Sağmalcılar Hapishanesi’ne konuldu. Daha sonra Ümraniye Hapishanesi’ne gönderildi. ‘96 Ölüm Orucu direnişinin 63. gününde direnişin ilk şehidi olarak şehit düştü.
Hüseyin Demircioğlu

MLKP

1960 Bingöl Kığı doğumlu. 1976 yılında içinde yeralmaya başladığı mücadeleyi kesintisiz sürdürdü. 1981’de İstanbul’da gözaltına alınarak 45 gün ağır işkencelerden geçti. Alemdağ, Sultanahmet ve Sağmalcılar Hapishanelerinde kaldı. ‘87’de tahliye olduktan sonra yeniden mücadele içerisinde yerini aldı. 6 Mart ‘96’da MLKP operasyonunda tekrar tutsak düştü. ‘96 Ölüm Orucu’nun birinci ekibinde yeralarak direnişin 67. gününde şehit düştü. Şehit düştüğünde MLKP Merkez Komite Üyesi’ydi.
Ali Ayata
T K P (M L)

1965 Dersim doğumlu. Kürt milliyetindendir. Yaşadığı bölgenin konumu ve siyasi yapısı gereği yaşamı devrimcilerle içiçe geçti. İlk devrimci mücadele yaşamı Devrimci Halkın Birliği saflarında başladı. ‘79’da TKP (ML) saflarına katıldı. Uzun bir süre Dersim gerilla birliğinde görev aldı. ‘92’de de Karadeniz kır gerilla faaliyetleri içerisinde yeraldı. ‘94’de Çukurova TKP (ML) bölge komitesine atandı. Bu süreçte tutsak düştü. Önce Konya ardından Bursa Hapishanesi’ne sevk edildi. Ölüm Orucu eyleminin 67. gününde ölümsüzleşti.
Tahsin Yılmaz

TİKB
1954’de Kars’ın Selim ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri bir emekçi olarak yaşadı. 1979’da Tariş direnişinde yeraldı. Mücadele içerisinde birçok kez tutsak düştü, işkencelerden geçti. Ancak davasından ve mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmedi.

1996’nın Mayıs ayında yeniden tutsak düştüğünde hapishanelerde süren Süresiz Açlık Grevi eyleminde tereddütsüzce yeraldı. Tahsin Yılmaz Süresiz Açlık Grevi direnişinin 68. gününde ölümsüzleşti.
Hayati Can

T K P (M L)

1971’de Erzincan’da doğdu. Kürt milliyetindendir.

30 Mart ‘95’te TKP (ML) örgütüne yönelik bir operasyonda düşman tarafından ele geçirildi. İşkencelerden zaferle çıktı. Ardından tutuklanarak Sağmalcılar Hapishanesi’ne konuldu. Daha sonra Sağmalcılar’dan Bursa Hapishanesi’ne sevk edildi. Ölüm Orucu eylemi için büyük bir coşkuyla gönüllü oldu.

Hayati Ölüm Orucu direnişinin zaferle sonuçlanmasının ardından hastaneye götürüldüğü sırada şehit düştü.
Hicabi Küçük

T İ K B
1965 Dersim doğumlu. Kürt milliyetindendir. Yaşadığı bölgenin konumu ve siyasi yapısı gereği yaşamı devrimcilerle içiçe geçti. İlk devrimci mücadele yaşamı Devrimci Halkın Birliği saflarında başladı. ‘79’da TKP (ML) saflarına katıldı. Uzun bir süre Dersim gerilla birliğinde görev aldı. ‘92’de de Karadeniz kır gerilla faaliyetleri içerisinde yeraldı. ‘94’de Çukurova TKP (ML) bölge komitesine atandı. Bu süreçte tutsak düştü. Önce Konya ardından Bursa Hapishanesi’ne sevk edildi.

Ölüm Orucu eyleminin 67. gününde ölümsüzleşti.
Osman Akgün

T İ K B
1965’te Rize’de doğdu. Açıköğretim Fakültesi İş İdaresi bölümünden mezun oldu. 1991 yılında silahlı eylem hazırlığı sırasında bir ihbar üzerine çıkan çatışmada Zeytinburnu’ndan Bakırköy’e kadar kahramanca çatıştı. Bu çatışmada karaciğerine isabet eden kurşunla ağır yaralı olarak tutsak düştü. Yaralı olmasına rağmen günlerce işkencelerden geçirildi. Direnişini burada da sürdürerek işkencecileri yenilgiye uğrattı.

Süresiz Açlık Grevi direnişinin 69. gününde şehit düştü.

____________________ ____________________ __________ __

Barışın Ve Özgürlüğün Dağlarında yürüyorum işte
yiğitsen uslandır BeNİ...........


Sehirler bana uzak
Insan Sohbetleri yasak
Uzak olun,benden Uzak
Benim meskenim
DAGLARIMDIR, DAGLAR...
"Örgütü, örgüt yapan, onu kitlelere tanıtan, programlar veya yaldızlı laflar değil, devrimci eylemdir."

Wê bibînê çiyayê sîpanê
Cî warê siyabend û xecê
Xemlû rewşa kurdistanê
ALINTI
avatar
Mustafa Alacı
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 488
Puanları : 5034
+ Rep : 0
Kayıt tarihi : 15/04/09
Nerden : İzmir

http://devrim.turkforumpro.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz