Yolumuz Devrim Aşkımız Devrim | DevrimForum |
Forumumuzda Daha İyi Vakit Geçirip Devrim ... İle İlgili Konular Hakkında Bilgi Alıp "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılıp Burada Okuduğumuz Ve Aldığımız Bigileri Gerçek Hayatta da Yapabilmemiz İçin Sitemize Kayıt Olup "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılmak İsterseniz "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Konusuna Gelip Başvuru Yapabilirsiniz İyi Forumlar Wink

Seçim Sonrası... - Erkan Baş

Aşağa gitmek

Seçim Sonrası... - Erkan Baş

Mesaj  Mustafa Alacı Bir Ptsi Nis. 20, 2009 12:15 pm

Seçim Sonrası... - Erkan Baş

Ahmet Davutoğlu günlerdir ABD’de. Dün bir kısmına soL’da da yer verilen açıklamalar yaptı.

Bill Clinton'ın görevinin yedinci yılında, eski Başkan Bush'un da görevinin dördüncü yılında Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Davutoğlu, Obama'nın ise, Kanada'dan sonra ikinci dış gezisini Türkiye'ye yapacağını belirtmiş. Bundan çıkan sonuç, ABD'nin Türkiye'ye ve Türkiye'nin dış politikalarına verdiği önemmiş ve Türkiye ile ABD'nin ilişkileri iyi bir zeminde başlayacakmış.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı Davutoğlu “Türkiye’ye Ortadoğu’da ne görev verilecek?” sorusuna ise sinirlenerek “Bize kimse görev veremez. Biz, tarihi olarak üstlendiğimiz rolü yerine getiririz” yanıtı vermiş.

Burjuva siyasetinin kuralları vardır. Bu kurallara göre konuşan Davutoğlu’nun söylediklerini pekala şöyle tercüme edebiliriz. “Biz rolümüzü zaten biliyoruz, birilerinin bize görev vermesine gerek yok.” Sinirlenerek, “zamanı gelince biz bunları zaten söyleriz, şimdi seçim öncesi üzerine vazife olmayan meselelerle neden ilgileniyorsun” demek istemiştir.

Bu satırlarla yazıya başlamış olmamın özel bir nedeni var. TKP üyeleri yaklaşık 1,5 aydır epey yoğunlaştırdığımız bir “seçim çalışması” yürütüyorlar ve çoğunlukla 29 Mart sonrasına işaret ediyorlar. Bizim dışımızda hemen hemen bütün siyasi partiler, yol, su, elektrik sorunlarını çözecek projelerini anlatıyorken, biz Türkiye’nin seçim sonrasında nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kalacağını anlatmaya çalışıyoruz.

Elbette, tehlike hemen ileride bir köşede bekliyor ve seçim sonrası birden karşımıza çıkacak demiyoruz. Aksine uzunca bir süredir, Türkiye’nin bir felakete doğru sürüklendiğini ve bu süreci durdurmaya dönük acil müdahalelere ihtiyacımız olduğunun altını çiziyoruz, bunun için çalışıyoruz. Süreç maalesef bütün hızıyla işliyor.

Pek çok dostumuz bir “seçim stratejisi” olarak bunun doğru olmadığına ilişkin düşüncelerini bizimle paylaştılar. Biz yapılması gerekenin bu olduğuna inandık ve inat ettik. Tartıştığımız dostlarımız arasında ikna olanlar oldu, temel düşüncelerimize hak vermekle beraber “taktik olarak” yanlış bulmaya devam edenler, kendi tezlerinde inat edenler de…

Şimdi seçimlere yaklaştıkça ve seçim sonrası belirginleştikçe hak verenlerin sayısı da hızla artıyor.

Yakın siyasi tarihinin acı deneyimlerinden birisi, ne zaman bir ABD Başkanı Türkiye’ye gelse ülkemizin başına bir çorap daha örüldüğünü öğrenmemizdir. Seçim sonrasında henüz üzerinden 10 gün bile geçmeden Obama’nın Türkiye’ye gelecek olması, elbette seçim sonuçlarına ilişkin rahatlıklarının bir göstergesidir. Fakat bundan çok daha önemli olan bu adımın bölgedeki düzenlemelere ilişkin aceleleri olduğunu göstermesidir.

Başından beri ısrarla vurguladığımız bir gerçek var, sorun AKP’nin Türkiye’nin toplumsal yapısının doğal bir ürünü olarak ortaya çıkan gerici bir parti olmasının çok ötesindedir. AKP söz konusu olduğunda asıl mesele uluslararası güçlerdir, Türkiye’nin sürüklenişinde sürecin belirleyici gücü doğrudan emperyalizmdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tasfiyesi olarak adlandırdığımız süreç emperyalizmin ihtiyaçlarının bir ürünü olarak yaşanıyor. Amaç bölgemizin ve özel olarak ülkemizin emperyalizmin ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesidir.

Bu nedenle emperyalist dünya içerisindeki her türlü gelişme bu süreci etkilemektedir. Örneğin kapitalizmin uluslararası krizi, Obama’nın başkanlığı ile sembolize edilen süreçler vb ana doğrultuyu değiştirmemekle beraber çeşitli ekler, ince ayarlar anlamına gelebilmektedir. Seçimlerden sonra bu konuda hızlı adımlar atılacaktır.

Türkiye’de, başta AKP olmak üzere, askeri ve sivil tüm güçler ABD’nin vereceği her türlü görev ve sorumluluklara kendilerini çoktan hazırlamışlardır.

Emperyalist-kapitalist sistem için bir kural olarak yazabiliriz, kapitalizmin uluslararası krizlerinin şiddeti artıkça, emekçi sınıflara dönük baskı ve şiddet de çok yönlü olarak artar ve tüm dünyada, milliyetçi, otoriter, faşizan rejimlere kapı açılır.

AKP’nin bu seçimlerden daha önceki oy oranına yakın veya üstünde oy alması bu anlama gelecektir.

Önümüzdeki can alıcı sorun Türkiye toplumun bu görevlerin getireceği yüklere karşı mücadeleye hazır hale getirilmesidir ve seçimlerde dahil olmak üzere bizim yapmaya çalıştığımız budur.

Seçimlerin bizim açımızdan en önemli yanı bu olmuştur. Seçimlerde sürdürdüğümüz çalışmalar, çıkardığımız ses, yarattığımız ilgi ve örgütlülük esas olarak bu açıdan önemlidir. Özel olarak TKP’nin ve daha geniş olarak solun oylarını bu açıdan değerlendirmek gerekir.

TKP'nin bir felakete işaret ettiği doğrudur. Buradan bir umutsuzluk veya korku üretmek ise bizden uzak olsun.

Ülkemizin bu gidişatı durduracak hatta tersine çevirecek bir birikimi olduğundan hiç kuşku duymuyoruz.

Bir tehlikeye işaret ediyoruz ama çok daha büyük bir gücümüz olduğunu ve bu gücün örgütlenmesi ile sadece ülkemizin değil dünyanın kaderini değiştirebileceğimize de kesinlikle inanıyoruz.
avatar
Mustafa Alacı
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 488
Puanları : 5034
+ Rep : 0
Kayıt tarihi : 15/04/09
Nerden : İzmir

http://devrim.turkforumpro.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz