Yolumuz Devrim Aşkımız Devrim | DevrimForum |
Forumumuzda Daha İyi Vakit Geçirip Devrim ... İle İlgili Konular Hakkında Bilgi Alıp "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılıp Burada Okuduğumuz Ve Aldığımız Bigileri Gerçek Hayatta da Yapabilmemiz İçin Sitemize Kayıt Olup "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Ne Katılmak İsterseniz "Ulusal Kurtuluş Örgütü (UKÖ) " Konusuna Gelip Başvuru Yapabilirsiniz İyi Forumlar Wink

Kapitalist Kuleler Yıkılıyor

Aşağa gitmek

Kapitalist Kuleler Yıkılıyor

Mesaj  Mustafa Alacı Bir Ptsi Nis. 20, 2009 12:08 pm

“Herhangi bir sebepten dolayı başarısız olursak, artan kaygılarla devam edemeyebiliriz ve potansiyel olarak ABD icra ve iflas kanunu gereğince başvuruda bulunarak rahatlama yolunu seçmek zorunda kalabiliriz.”

Bu açıklama, kapitalizmin sembollerinden biri olan uluslararası otomotiv tekeli General Motors'un hükümete sunduğu rapordan bir bölüm. 2001'de güç ve hegemonyasının simgesi “İkiz Kuleler” yıkılmış, yaşanan şok ve siyasi hezimeti şiddetli bir çarpma etkisiyle yaşamıştı ABD. Şimdi de emperyalist kapitalizmin yüz yıllık bir kulesi, bir çınarı yıkılmakta.

Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin bu açılamasının mali piyasalarda ve otomotiv sektöründe deprem etkisi yaratmaması mümkün değildi. Öyle de oldu. 2008 yılının son çeyrek dilimine ait bilançosunda 9,6 milyar dolar zarar açıklayan ve geride bıraktığı üç yıllık zaman dilimindeki zarar toplamının 82 milyar dolar olduğunu belirten General Motors, devletin bir an evvel borç ve zarar yükünü omuzlamasını istedi.

Kapitalizmin medar-ı iftiharı, tekelci sermayenin altın çocuğunun bu açıklaması ve sonrasında yaşanan sarsıntı yenilir yutulur cinsten değildi. Ne oldu da böylesine dev bir kuruluş iflas noktasına gelmişti? 1990 yılında sosyalizmin sonunu, kapitalizmin nihai zaferini ilan eden burjuva iktisatçıların, aradan geçen 8-10 yıllık zaman diliminde tükürdüklerini yalamalarının arkasından yaşananların bir açıklaması olmalıydı elbette.

Tekelci sermaye ve onların devlet aygıtının, küresel krizin faturasını ezilen emekçi yığınlara ödetmek adına attığı adımlar ve yapılan yasal düzenlemeler son sürat devam ederken, majestelerinin iktisatçıları da vaziyeti kurtarma, durumu iyi gösterme yolunda epeyce mürekkep ve laf tükete dursun, yalanlar bir türlü çuvala sığmıyor.

“Şirketin kötü yönetiliyor olması”, “vizyon eksikliği”, “yenilikçi olmayan ticaret kültürü”, “lobicilik faaliyetlerine fazla bulaşmış olmak”, “aşırı cömert iş sözleşmeleri” vs... Tüm bunlar, 'General'in içine düştüğü durumun nedenleri olarak sıralanan ve yaşanan şok dalgasının etkilerini azaltmak amacıyla kullanıma sokulan düşünceler.

GM gibi bir dünya tekelinin iflas etmesinin küresel ölçekte yaratacağı ekonomik ve siyasi sonuçların boyutlarını iyi bilen burjuva iktisatçılar can havliyle kapitalist sistemin doğruluğunu ve kadiri mutlaklığını bir kez daha propaganda etmeye giriştiler.

Oysa General Motors ve benzer birçok tekelci kuruluşun yaşadığı iflas, gerçekte emperyalist kapitalizmin iflasından başka anlam taşımıyor. Tarihsel yönden ömrünü tamamlamış olan sömürü ve talan düzeninin güncel bakımdan da tükenmiş oluşu gerçeğinin en çarpıcı görüngüleri bu iflaslar. Sosyalizmin güncelliğinin kanıtlarından birisi.

Asıl yıkıcı etkilerinin 2009-2010 yıllarında görüleceği söylenen ekonomik krizin, emperyalizmin mabedinde yarattığı sarsıntı daha şimdiden inanılmaz boyutlara ulaşmış bulunuyor. Şubat ayı verileri, ABD de işsizlik rakamlarının 'çıldırdığını' ortaya koyuyor. Yalnızca bu cüce ay içerisinde işini kaybedenlerin sayısı 543 bin kişi. Aynı hızla devam ederse, bir yıl içerisinde işsizler ordusuna katılacakların sayısı 10 milyonluk rakamlarla ifade ediliyor.

Amerika'da devrilecek bir domino taşının bütün yerküredeki taşları paramparça edeceği biliniyor. Birer ikişer çöken banka ve borsaların yanında, General Motors gibi devasa tekellerin motorlarının durması buna dalalet.

Kapitalizm, ömrünü tamamladı. Bölgesel ve dünya çapındaki devrimci kalkışmaların nesnel olanakları alabildiğine birikti. Büyük kitleler halinde açlığa-sefalete sürüklenen ezilenler hızla düzenden kopuş yoluna girebilir.

Sosyalizmin ayak sesleri yakınlaştıkça, tekelci sermaye büyüyen korkusuyla birlikte yeni saldırı planlarını uygulamaya sokmak dışında çözüm bulamıyor. Ama iflas-zarar açıklamalarıyla borç yükünü işçilere, emekçilere havale etmek üzere Amerika senatosunu ve faaliyette bulunduğu diğer ülke hükümetlerini sıkıştıran General Motors'un üstündeki perde aralandığında, her halükarda iflas edenin emperyalist kapitalizm olduğu daha net görülüyor.

Atılım
avatar
Mustafa Alacı
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 488
Puanları : 5034
+ Rep : 0
Kayıt tarihi : 15/04/09
Nerden : İzmir

http://devrim.turkforumpro.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz